Chroń swoje oczy - Fundacja Otwórz Oczy

Chroń swoje oczy

banner - Chroń swoje oczy
Akcja mająca na celu poprawę dostępu do badań okulistycznych.
Spotkanie odbyło się 6 listopada, w godzinach od 10.00-11.00 - rejestracja, 11.00-13.00 - godziny przyjęć. Badania odbędą się w siedzibie Koneckiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości przy ul. Mieszka I w Końskich.
Badania przeprowadził dr Andrzej Wójcicki, ordynator okulistyki Szpitala im. św. Łukasza w Końskich.
Pełen zakres badań podstawowych, nowoczesna aparatura diagnostyczna.

Co pisała prasa?

Słowo Ludu, wtorek 8 listopada 2005

nr 259 (16931)

Nasze oczy są coraz słabsze

W wyniku działań Inicjatywy "Otwórz oczy", 40 ludzi zostało przebadanych przez ordynatora Oddziału Okulistycznego koneckiego szpitala, dr n.med.Andrzeja Wójcickiego.
Jak zapowiadaliśmy, w niedzielę ( 6 listopada), ludzie, którzy mają kłopoty ze wzrokiem mogli się przebadać. Przyszło ponad 100 mieszkańców nie tylko z gminy Końskie. Pielęgniarka zapisywała stojących w kolejce. W pewnym momencie wybuchła awantura, bo okazało się, że nie wszyscy zostaną przyjęci. Psioczyli, że do okulisty w szpitalu muszą ustawiać się w ogonek już od godziny 5. Tu przyszli z nadzieją o badaniu. I znów nic ?
- Fizycznie, przez 3, 4 godziny nie jestem w stanie przyjąć 50, czy 60 osób, dokładnie zbadać, zaordynować leki, itd. W nawale pracy, pośpiechu zawsze można popełnić błąd. Przecież bym sobie pomyłki nie wybaczył. A co czułby pacjent - powiedział "Słowu" dr n.med.Andrzej Wójcicki. - Muszę powiedzieć, że inicjatorem akcji badania wzroku jest pan Tomasz Wojakowski. Młody człowiek któremu wzrok raptownie się pogarsza. On wie, co znaczy życie po ciemku. Bez wahania przystałem na jego propozycję. Gdy wygospodaruję czas, powtórzymy badania. Wszyscy od ministra, do dyrektorów NFZ i niżej wiedzą, że coraz większej ilości ludzi pogarsza się wzrok. Nikt jednak nie zatrudnia okulistów, żeby sprostać oczekiwaniom pacjentów. Dlatego przed poradniami są kolejki. Ludzie nie szczędzą cierpkich słów pod adresem lekarzy, choć najmniej zawinili. Przy takim postępowaniu władz, przez najbliższe lata nic się nie zmieni.
Koordynator inicjatywy "Otwórz oczy", Tomasz Wojakowski powiedział nam, że ludzie słabo widzący odsuwani są na margines życia. Ludzie nie wiedzą jak im pomów: - przeprowadzić przez ulicę, czy nie potrzeć na niewidomego. Niemniej udało się stowarzyszeniu wywalczyć, że PKS S.A. sprzedaje dla niewidomych i słabo widzących nich ulgowe bilety, a ich przewodników przewozi bezpłatnie. Podobnie komunikacja "bus", ale nie wszystkich właścicieli, chociaż według rozporządzenia Rady Ministrów, przepis o ulgach tyczy się wszystkich publicznych transportowców. Dodam, że takich ludzi jak doktor Andrzej Wójcicki ze świecą nie uświadczy. Moją propozycję zrobienia akcji badania ludzi chwycił w locie. Nie rozwiąże ona definitywnie problemu, ale pomoże kilkudziesięciu osobom.
( mak )

Tygodnik Konecki, 14 listopada 2005 r.
nr 46(375)

Otwórz oczy
"Otwórz oczy" tak nazywa się inicjatywa, dzięki której kilkadziesiąt osób z całego województwa świętokrzyskiego mogło bezpłatnie dokonać specjalistycznych badań okulistycznych i zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Niedzielną akcję patronował TYGODNIK.
6 listopada br. w budynku Koneckiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości zorganizowane zostało bezpłatne badanie wzroku pod nazwą "Chroń swoje oczy". Koordynatorem tej inicjatywy jest Tomasz Wojakowski, dzięki któremu duża liczba osób mogła bezpłatnie skorzystać z tych badań. W niedzielę zgłosiło się około 100 osób, chcących przebadać swoje oczy. Niestety z powodu ograniczeń czasowych zostało przyjętych około 30 osób, którzy jako pierwsi dokonali zapisu. Specjalistyczne badania kontrolne wykonywał dr Andrzej Wójcicki, ordynator oddziału okulistyki Szpitala im. św. Łukasza w Końskich. Jedna z firm udostępniła sprzęt, dzięki któremu wykonywany był pełen zakres podstawowych badań nowoczesną aparaturą diagnostyczną. Badanie kontrolne miało przede wszystkim na celu wykrywanie choroby jaką jest jaskra. -To ile osób zgłosiło się w niedzielę do KSWP świadczy o tym jakie są potrzeby a także udowadnia, że szpital i przychodnia nie mogą przyjmować tylu pacjentów- wyjaśnia Tomasz Wojakowski, koordynator inicjatywy. - Będziemy chcieli zorganizować jeszcze takie badanie, ale to już zależy od woli doktora i osoby, która udostępni nam lokal- dodaje koordynator.
Najbliższym działaniem jakiego chce się podjąć inicjatywa "Otwórz oczy" będzie akcja przeprowadzana w szkołach podstawowych, której celem jest integracja dzieci z osobami z wadami wzroku. Będą przeprowadzane lekcje, podczas których dzieci uczyć się będą jak zachowywać się w stosunku do osób niedowidzących i niewidomych. Osoby, które przebadały swoje oczy były zadowolone z tego, że inicjatywa podjęła się takiego przedsięwzięcia. Więcej informacji na temat działania inicjatywy "Otwórz oczy" można uzyskać pod internetowym adresem www.otworzoczy.pl.
Magdalena Kaniowska

Wróć