Co robimy? - Fundacja Otwórz Oczy

Co robimy?

logo Fundacji

Fundacja Otwórz Oczy działa od pięciu lat; do początków 2009 miała status nieformalnej inicjatywy społecznej. Została założona przez Tomasza Wojakowskiego - człowieka, który w wyniku choroby stracił znaczną część wzroku. 
 
Od początku przedmiotem działalności Otwórz oczy była problematyka osób z niepełnosprawnością. W pierwszym etapie inicjatywa skupiała się na osobach słabowidzących i niewidomych. Z biegiem czasu rozwinęła swoją działalność; jej tematem zawsze jednak są zagadnienia związane z niepełnosprawnością.
 
Dotychczasowe projekty Otwórz Oczy to m.in.:
 
- akcja Chroń swoje oczy (badania okulistyczne, kampania informacyjna, profilaktyka zdrowia), 
 
- kampania społeczna "Pokazujemy to, co ważne" (w jej ramach wyprodukowano m.in. spot radiowy: Otwórz oczy, zobacz tych, którzy tego zrobić nie mogą, publikowane były reklamy prasowe oraz specjalnie przygotowane artykuły), 
 
- "Już od dziecka" - cykl lekcji integracyjnych, poświęconych zjawisku niepełnosprawności,
 
Spotykając osobę niewidomą... - ulotka tłumacząca zasady świadczenia pomocy osobom niewidomym,
 
- "Poprawka na miłość" - tomik wierszy niepełnosprawnej poetki,

- "Porozmawiajmy o uczuciach" - cykl książek dla dzieci w wieku 5-8 lat, poświęconych mamom z niepełnosprawnością.
 
Od pewnego czasu Fundacja Otwórz Oczy skupia się na problematyce macierzyństwa kobiet z niepełnosprawnością. Działania Fundacji opierają się na autorskim programie Otwórz oczy na mamy. Jednym z jego elementów jest cykl książeczek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (5-8 lat), które w przystępny sposób pokazują problematykę niepełnosprawności matek. Seria Porozmawiajmy o uczuciach składa się łącznie z trzech publikacji: "Moja mama jeździ na wózku", "Moja mama nie widzi" oraz "Moja mama nie słyszy". Książeczki, w formie opowiadań terapeutycznych, przedstawiają specyfikę macierzyństwa kobiet z niepełnosprawnościami. Dają one możliwość przeprowadzenia zajęć w grupie przedszkolnej bądź klasie szkolnej (w klasach I-III) - mogą więc być wykorzystane przez nauczycieli, ale również rodziców. Książeczki z serii Porozmawiajmy o uczuciach mają pomóc dzieciom zrozumieć świat osób z niepełnosprawnością.