Ja, Ojciec - Fundacja Otwórz Oczy

Ja, Ojciec

Wstęp

W 2011 r. Fundacja Otwórz Oczy opracowała niewielką publikację zatytułowaną AUTOPORTRET. Były to opowiedziane własnymi słowami historie macierzyństwa pięciu kobiet. Coś, co łączyło wszystkie bohaterki książeczki - oprócz ich aktywności – pracy, sukcesów sportowych, pasji – to niepełnosprawność.

Więcej...

Problem ojcostwa w kontekście niepełnosprawności z perspektywy naukowej

prof. Dorota Podgórska-JachnikRodzicielstwo osób obarczonych niepełnosprawnością jest bardzo trudnym, a nawet  drażliwym problemem społecznym. Dotyczy to zarówno macierzyństwa, jak i ojcostwa, przy czym pierwsza kwestia pojawia się w dyskursie publicznym i naukowym dość rzadko i nieśmiało, a druga - praktycznie wcale.

Więcej...

Grzegorz Kozłowski - Dzieci są darem Boga

Grzegorz Kozłowski - portetGrzegorz Kozłowski to człowiek-instytucja – jest Przewodniczącym Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, działa w Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących, społecznikiem. Uczestniczy w formacji wspólnot neokatechumenalnych. Jest wreszcie mężem Renaty i ojcem: Małgosi, Antka, Dominika i Agnieszki.

Grzegorz urodził się z zaćmą – zachował resztki widzenia w jednym oku. Do czasów przedszkola słyszał i mówił normalnie; słuch zaczął tracić wskutek niewłaściwego użycia streptomycyny, zaaplikowanej w celu zlikwidowania stanu zapalnego, jaki wywiązał się po operacji oka.

Więcej...

Dominik Rymer - Sportowcem się bywa, a ojcem się jest

Dominik Rymer - portretJego życie na wózku zaczęło się w 1998 roku. Wypadek przy skoku do wody. Ma porażenie czterokończynowe. Człowiek bardzo aktywny i zapracowany – pracuje w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, pełni funkcję rzecznika prasowego Fundacji Pomocna Łapa. Uprawiał szermierkę, jest członkiem kadry narodowej w rugby na wózkach. Prywatnie mąż Aleksandry, tato Kuby (2,5) i Marysi (1).

Więcej...

Rafał Kanarek - Jak wygląda pępowina?

Rafał Kanarek - portretJest nauczycielem – uczy języka angielskiego. Pracuje w PZN. Swoją żonę, Martę poznał w Laskach. Oboje są niewidomi – Marta całkowicie, Rafał ma resztki widzenia w jednym oku. Mają trzyletnią córkę – Emilkę.

Więcej...

Stefan Makowski / Arkadiusz Jabłoński - Nie dla mięczaków

Stefan Makowski / Arkadiusz Jabłoński Stefan Makowski zawodowo uczy historii i wiedzy o społeczeństwie w liceum. Pracuje w dużej firmie reklamowej. Jest też uznanym sportowcem – jednym z filarów polskiej reprezentacji paraolimpijskiej w szermierce na wózkach, srebrnym medalistą z Aten z 2004 r. Żona Katarzyna i dwie córki – Joasia (6 lat) i Agnieszka (3). Porusza się o kulach, przy dłuższych dystansach przesiada się na wózek.

Arkadiusz Jabłoński na co dzień pracuje w agencji reklamowej. Uprawia szermierkę na wózkach. Brązowy medalista z Aten z 2004 r. Ojciec Justyny (13). Kiedy miał kilkanaście lat w wypadku stracił obie nogi. Żona - Bożena - również jest wózkowiczką.

 Stefan Makowski i Arkadiusz Jabłoński w ramach akcji AMS dla Integracji prowadzą spotkania w szkołach, pokazując dzieciakom, że niepełnosprawność nie oznacza bezradności.

Więcej...

Fundacja OTWÓRZ OCZY
Tekst: Michał Rydzewski
Fotografie: Magdalena Karowska-Koperwas
oraz fotografie w³asne bohaterów historii
Projekt graficzny, DTP:
Tomasz Wojakowski

ISBN 978-83-929240-5-0
Warszawa 2012

 

Plogo - Fundacja Wspólna Drogaublikacja Ja, ojciec powstała w ramach projektu pod tą samą nazwą, realizowanego przez
Fundację Otwórz Oczy w ramach partnerstwa ruchu społecznego Wspólnej Drogi Pokonywanie
niepełnosprawności.