Media o nas - Fundacja Otwórz Oczy

Media o nas

Floret waży mniej niż noworodek

integracja
przedruk: www.niepelnosprawni.pl
Autor: Rozmawiała: Paulina Malinowska-Kowalczyk

Jak być mamą z niepełnosprawnością w Polsce? Czy ciąża niepełnosprawnych kobiet to temat tabu? Z Martą Makowską,  bohaterką publikacji „Autoportret” wydanej przez Fundację Otwórz Oczy, jedną z najbardziej utytułowanych paraolimpijek uprawiających szermierkę, a przede wszystkim mamą Gabrysi, rozmawiała Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Więcej...

Szkoła. Co czuje Filip, gdy dzieci szydzą z jego mamy

logo - Gazeta Trójmiasto

01.12.2009

Drugoklasiści z gdyńskich podstawówek będą się uczyć otwartości na potrzeby osób niepełnosprawnych z książeczek z cyklu Porozmawiajmy o uczuciach. kolorowe historyjki o dzieciach, których mamy jeżdżą na wózkach, są głuchonieme lub niewidome, oswajają najmłodszych z problemem fizycznej niepełnosprawności

Więcej...

Moja mama nie widzi, moja mama nie słyszy - w gdyńskich bibliotekach

Agata Grzegorczyk

Dziennik Bałtycki"Moja mama nie widzi", "Moja mama nie słyszy", "Moja mama jeździ na wózku" to cykl książeczek dla dzieci, które trafią do wszystkich gdyńskich bibliotek. Ilustrowane opowiastki mają pomóc wejść w świat rówieśników zdrowym dzieciom niepełnosprawnych rodziców, ale też nauczyć tolerancji kilkulatki, które z niepełnosprawnością nie miały nigdy do czynienia.

Więcej...

O pomocy wzajemnej

Słowo Ludu

Uczniowie Szkoły Podstawowej poznawali problemy osób niepełnosprawnych i sposoby jak im pomagać.

Więcej...

Uwrażliwiać na innych

Tygodnik Konecki, 12 stycznia 2006, nr 1 (382)

- Zależało nam przede wszystkim na tym, aby pokazać dzieciom, że niepełnosprawność nie jest barierą nie do pokonania . Natomiast problemy jakie się pojawiają, u jednych w poruszaniu i jeżdżą na wózku, albo nie słyszą i posługują się językiem migowym - nie muszą być powodem kpin, a tak często bywa między dzieciakami - mówi o przeprowadzonej wśród uczniów szkoły w Stadnickiej Woli akcji Tomasz Wojakowski

Więcej...

Nasze oczy są coraz słabsze

Słowo Ludu, wtorek 8 listopada 2005
nr 259 (16931)

W wyniku działań Inicjatywy "Otwórz oczy", 40 ludzi zostało przebadanych przez ordynatora Oddziału Okulistycznego koneckiego szpitala, dr n.med.Andrzeja Wójcickiego.

Więcej...

Otwórzcie oczy

KOŃSKIE. Tomasz Wojakowski, członek Polskiego Związku Niewidomych z kilkoma kolegami opracowali program pomocy niewidomym i słabo widzącym - "Otwórz oczy". Oczekują od ludzi wsparci nie koniecznie materialnego.

Więcej...

Ona ma jego oczy

tekst Jolanta Grabowska

(...) Tomek i Monika
Gdyby nie ona, może znów wszedłbym w pogoń za pieniędzmi. Za zaszczytami. Przed chorobą: praca w agencji reklamowej, status kierownika w wydawnictwie. To dużo dla mnie znaczyło. Nagle - wyjęcie z tego toku życia. Wtedy byłem OK, bo zarabiałem pieniądze, dużo mogłem, a teraz? Traciłem wzrok. Nikt nie wiedział, co mi jest. 17 miesięcy czekałem na diagnozę. Pamiętam rozmowę z psychologiem. Mówiłem mu, że to koniec mojego bycia z kimkolwiek. A on, że osoba, która zdecyduje się ze mną być, już na starcie wie, z czym ma do czynienia. Osoby zdrowe, które się łączą - tu może wydarzyć się wszystko: nowotwór, wypadek samochodowy. 'No tak - odpowiedziałem - w ten sposób to wszystko można wytłumaczyć'.

Więcej...

Nie wolno się załamywać

Tomasz Wojakowski ma 26 lat. Ukończył studia informatyczne w Łodzi, gdzie pracował jako grafik komputerowy. Zdolny mężczyzna szybko awansował na kierownika pracowni graficznej. I nagle świat się zawalił. Gwałtownie zaczął tracić wzrok. Musiał zrezygnować z pracy. Opowiada nam, jak wyszedł z ogromnego kryzysu i jak obecnie stara się pomagać innym słabo widzącym i niewidomym. Założył Inicjatywę "Otwórz Oczy", za pomocą której chce kontaktować się nie tylko z ludźmi niepełnosprawnymi, ale i osobami zdrowymi, które mogą pomóc dotkniętym chorobą czy kalectwem.

Więcej...

Audycje radiowe

Audycja z udziałem Tomasza Wojakowskiego, koordynatora Inicjatywy "Otwórz Oczy". Radio Kielce, 18 października 2005 r., godzina 21.00 - 21.50 "Radio po kolacji".

Społeczna Inicjatywa "Otwórz Oczy" w Radio Fama