Otwórzcie oczy - Fundacja Otwórz Oczy

Otwórzcie oczy

Słowo Ludu, 10.03.2005

KOŃSKIE. Tomasz Wojakowski, członek Polskiego Związku Niewidomych z kilkoma kolegami opracowali program pomocy niewidomym i słabo widzącym - "Otwórz oczy". Oczekują od ludzi wsparci nie koniecznie materialnego.

- W Końskich i okolicy osób niepełnosprawnych z wadą wzroku są setki - mówi Tomasz Wojakowski. - Potrzebują pomocy. Niekiedy bardziej moralnej niż materialnej. Najważniejszym celem jest zapoznawanie społeczeństwa z problemami na jakie są skazane osoby niepełnosprawne z dysfunkcją wzroku oraz sposobów w jaki można ulżyć ich ciężkiej doli. Zamierzamy czynić starania by organizowano miejsca pracy. Niepełnosprawnym chcielibyśmy doradzać jak jej szukać. Ważnym elementem jest ułatwianie dostępu do, organizowanych w skali ogólnopolskiej, warsztatów psychologicznych. Istotnym celem będzie promocja wczesnej profilaktyki okulistycznej - dodaje Wojakowski i podkreśla, że jako pierwsi zadeklarowali pomoc - nie tylko na papierze - właściciele firm przewożących ludzi busami, państwo Anita i Mariusz Salatowie (firma PLATER'S) oraz Jarek Cheliński (firma UL-MAX). Ich pojazdy będą miały w oknie nalepkę "OO". Dla członków Polskiego Związku Niewidomych gwarantują bilety z 50-procentową ulgą. Natomiast ich przewodnicy będą mogli jeździć za darmo.
Właściciele wspomnianych firm już wytypowali trasy ulgowych przejazdów: - Z Końskich do Czermna, Fałkowa, Starzechowic, Sulborowic. Skarżyska Kamiennej do Kielce przez Ćmińsk, Szałas. Ze Stąporkowa do Kielce przez Ćmińsk i Szałas, przez Mniów, Ćmińsk. Także do Skarżyska Kamiennej, Adamka, Komorowa i Lutej. Z Wielkiej Wsi do Skarżyska przez Odrowąż. Z Końskich do Kielc.
Wszyscy, którzy chcieliby - na różne sposoby - wpomóc "OO" mogą kontaktować się z Tomaszem Wojakowskim -e.meil: wojakowski@post.pl
(mak)

Wróć