Moja mama nie widzi, moja mama nie słyszy - w gdyńskich bibliotekach - Fundacja Otwórz Oczy

Moja mama nie widzi, moja mama nie słyszy - w gdyńskich bibliotekach

"Moja mama nie widzi", "Moja mama nie słyszy", "Moja mama jeździ na wózku" to cykl książeczek dla dzieci, które trafią do wszystkich gdyńskich bibliotek. Ilustrowane opowiastki mają pomóc wejść w świat rówieśników zdrowym dzieciom niepełnosprawnych rodziców, ale też nauczyć tolerancji kilkulatki, które z niepełnosprawnością nie miały nigdy do czynienia. 
Cykl to pomysł Fundacji "Otwórz oczy". A książeczki na razie w nakładzie tysiąca egzemplarzy każdej części, wydało Miasto Gdynia. Fundacja za tę serię otrzyma medal podczas dziesiejszej gali konkursu "Gdynia bez barier". 

- Małemu dziecku niepełnosprawność mamy czy taty nie wydaje być czymś nienormalnym. Ale kiedy zaczyna wchodzić w świat rówieśników, zaczyna dostrzegać, że mama jest inna. I to co było normalne, nagle zaczyna rodzić pytania. Gdy rodzic zostawia je bez odpowiedzi, rodzi się poczucie, że rodzic jest gorszy - mówi Tomasz Wojakowski z Fundacji "Otwórz oczy". 

- Książeczki opowiadają o zupełnie zwykłych codziennych sytuacjach, pomagają oswoić się z niepełnosprawnością rodziców, ale też innych ludzi. Bo często brak tolerancji to po prostu strach przed nieznajomym - dodaje Marzena Rydzewska, autorka dwóch części cyklu. 

Problem niepełnosprawności rodziców jest niezwykle rzadko poruszany i stąd właśnie idea projektu. A także medal "Gdyni bez barier". Inni odznaczeni medalami w konkursie to Waldemar Pożarowszczyk - za długoletnie zaangażowanie i pomoc osobom niewidomym i niedowidzącym oraz ich rodzinom, a szczególnie za staranie o wprowadzenie audiodeskrypcji, dzięki której niewidome i niedowidzące dzieciaki mogą "oglądać" filmy oraz prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, za szczególne osiągnięcia w leczeniu choroby genetycznej zespołu Sanfilippo. Wyróżnienia otrzymali Dariusz Wójcik, przedszkole Samorządowe nr 7 w Gdyni, Krzysztof Orłowski oraz zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Gdyni.

Wróć