Szkoła. Co czuje Filip, gdy dzieci szydzą z jego mamy - Fundacja Otwórz Oczy

Szkoła. Co czuje Filip, gdy dzieci szydzą z jego mamy

01.12.2009

"Moja mama jeździ na wózku" Magdaleny Karowskiej-Koperwas z ilustracjami Arkadiusza Wilczka to pierwsza książeczka z cyklu "Porozmawiajmy o uczuciach" wydana przez fundację Otwórz Oczy. Opowiada o pierwszoklasiście Filipie, który wstydzi się przedstawić swoją niepełnosprawną mamę nowym kolegom. Co czuje Filip, jak reaguje na kpiny kolegów, co zrobiła szkoła, by mu pomóc? Tego wszystkiego dowiedzą się uczniowie drugich klas gdyńskich szkół podstawowych, do których trafi cykl książeczek (także "Moja mama nie widzi" i "Moja mama nie słyszy" Marzeny Rydzewskiej).

Jak mówi Rydzewska, książki mają oswajać dzieci ze zjawiskiem niepełnosprawności, przede wszystkim mam. - Niepełnosprawność któregoś z rodziców postrzegana jest przez dzieci jako inność. A przecież dla sprawnych dzieci niesprawnych rodziców ich życie jest całkiem zwyczajne - podkreśla autorka.

Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. niepełnosprawnych, która sama jest mamą poruszającą się na wózku, mówi, że dotąd żadna książka tak mądrze i trafnie, poprzez opis emocji dziecka, nie uczyła najmłodszych rozumienia odmienności.

Dlatego Gdynia postanowiła, że książeczki trafią do wszystkich klas drugich (w sumie trzy tysiące egzemplarzy). Posłużą nauczycielom do przeprowadzenia lekcji o niepełnosprawności i wrażliwości na potrzeby innych.

Wróć