Uwrażliwiać na innych - Fundacja Otwórz Oczy

Uwrażliwiać na innych

Tygodnik Konecki, 12 stycznia 2006, nr 1 (382)

- Zależało nam przede wszystkim na tym, aby pokazać dzieciom, że niepełnosprawność nie jest barierą nie do pokonania . Natomiast problemy jakie się pojawiają, u jednych w poruszaniu i jeżdżą na wózku, albo nie słyszą i posługują się językiem migowym - nie muszą być powodem kpin, a tak często bywa między dzieciakami - mówi o przeprowadzonej wśród uczniów szkoły w Stadnickiej Woli akcji Tomasz Wojakowski, koordynator projektu "Otwórz Oczy". Dzieci uczyły się jak pomóc sobie i innym...
O tym jak funkcjonować w społeczeństwie ze swoją niepełnosprawnością, jak nie być biernym na dysfunkcyjność kolegi, koleżanki, osoby na ulicy, jak sobie radzić z tą innością? Te pytania stawały przed uczniami w czasie zajęć integracyjnych uczniów klasy V.
- Oczywiście te lekcje, choć tak dobrze przyjęte przez dzieci, nauczycieli, dyrekcję to wydarzenie w masie innych, jednorazowe - przyznaje Tomasz Wojakowski, inicjator m.in. tej akcji. - Dlatego tutaj apeluję do rodziców o szczególną uwagę i odpowiedzialność za stosunek pociech do osób niepełnosprawnych - zwraca się Tomek.
Tomasz Wojakowski przez wiele lat współpracował z TYGODNIKIEM. Skończył studia informatyczne, rozpoczął pracę w Łodzi. Choroba oczu, która zaskoczyła nie tylko jego, przekreśliła wiele rzeczy. Jednak nie wszystko. Stracił pracę, jednak nie stracił nadziei i wiary w to, że jeszcze może wiele dobrego dla innych zrobić. To jest wpisane w jego osobowość. Zawsze ofiarny i pomocny, nawet teraz, kiedy sam tego potrzebuje, stara się pomagać innych. Uwrażliwiać społeczeństwo na problemy, których dotknął namacalnie.
Wymyślił i doprowadził do powstania Inicjatywy "Otwórz Oczy". Dzięki jego zaangażowaniu m.in. w RK można było słyszeć spot promocyjny zwracający uwagę na osoby niewidome na ulicach, przejściach dla pieszych. Bardzo zresztą sugestywny i poruszający. Odbyły się również niedawno w Końskich bezpłatne badania wzroku. Tomek prowadzi stronę internetową, na której można znaleźć m.in. porady, adresy pod którymi można uzyskać pomoc.
Integracji z osobami niepełnosprawnymi powinno się uczyć jak najmłodsze dzieciaki, po to, by przestały się bać inności i wiedzieć, że nawet najmniejsza pomoc jest dla niepełnosprawnych bardzo ważna - mówi Tomek. Dlatego też zrealizował swój kolejny pomysł i wraz z koleżanką przeprowadzili lekcje integracji w Stadnickiej Woli.
Polegały one na tym, żeby dzieci namacalnie odczuły jak być osobą np. niewidomą. Mając zasłonięte oczy miały za zadanie m.in. przemierzyć pewien odcinek drogi. Okazało się, że z zasłoniętymi oczyma nie jest to proste. Tak też jest z niepełnosprawnością wzrokową.
Młodzi ludzie również słuchali o tym jak Tomek radzi sobie w swoim życiu, które diametralnie zmieniło się z chwilą, kiedy stracił wzrok. Jego entuzjazm i optymizm przekonały dzieci, że można wartościowo przeżyć swe życie bez względu an formę niepełnosprawności.

-Składam serdeczne podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Końskich, a szczególnie dla Marka Krawczyka, kierownika działu Rehabilitacji Zawodowej, za pomoc w sfinansowaniu druku materiałów na lekcje integracyjne - mówi Tomek.
Można odwiedzić również stronę internetową inicjatywy: www.otworzoczy.pl
(ANK)

Wróć